Advance Tabco 9-83-60-24R 95" W 18 Gauge Stainless Steel Base Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
9-83-60-24R
MPN:
9-83-60-24R
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco 9-83-60-24R 95" W stainless steel sink features three 20" x 28" x 12" compartments and a right-hand 24" drainboard for efficient workflows.
  • 8" high backsplash protects walls
  • Right-hand 24" drainboard
  • NSF certified for compliance
  • 95" overall length for workspace
  • Three 28" x 20" bowls, 12" deep
  • 18 Gauge Type 304 stainless steel
Weight268 LBS
Height42 (H)
Width96 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)20"
DrainboardsWith Right-Hand Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Overall Length95"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Gauge18 Gauge
Weight268 LBS
Height42 (H)
Width96 (W)
Depth36 (D)
Overall Length95"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Gauge18 Gauge
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink