Advance Tabco 93-2-36-24R 42" H x 64" W x 28" D 16 Gauge 304 Stainless Steel 2-Compartment Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
93-2-36-24R
MPN:
93-2-36-24R
Commercial design services
Advance Tabco 93-2-36-24R 42" H x 64" W x 28" D 16 Gauge 304 Stainless Steel sink features two 20" x 16" bowls at 12" depth, an 8" backsplash, and a right-hand drainboard.
  • Open frame base with side crossrails
  • 8" high backsplash protects walls
  • 1" adjustable bullet feet for leveling
  • NSF-certified 16 Gauge Type 304 stainless steel
  • Right-hand 24" drainboard for workflow
  • Two 20" x 16" compartments for heavy use
Weight96 LBS
Height42 (H)
Width65 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Right-Hand Drainboard
Overall Length64"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Compartment Width (side-side)16"
Weight96 LBS
Height42 (H)
Width65 (W)
Depth28 (D)
Overall Length64"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
Related products
picture
Quantum WRC-2436P-3 37.5" H x 36" W x 24" D 3 Shelves 2 U Shaped Handles Open Base Utility Cart
Pro IconFree shipping
picture
Hatco RMB-20S 20" (2) Toggle Switch & (2) Infinite Switches Remote Control Enclosure
Pro IconFree shipping
Caddy Corporation T-201-A Stainless Steel Platform Style Tray Caddy for 14" x 18" Trays
Advance Tabco TSS-307 30" D x 84" W Stainless Steel 14 Gauge Work Table