Advance Tabco 93-2-36-36R 42" H x 76" W x 28" D 16 Gauge 304 Stainless Steel 2-Compartment Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
93-2-36-36R
MPN:
93-2-36-36R
Commercial design services
Advance Tabco's 93-2-36-36R sink features 16 gauge Type 304 stainless steel, an 8" backsplash, and an open frame base. It has two 20" x 16" x 12" bowls, a 36" right-hand drainboard, and meets NSF and CSA standards.
  • Open frame base with side crossrails
  • 8" backsplash for splash containment
  • NSF certified for commercial use
  • 16 Gauge Type 304 stainless steel
  • Right-hand 36" drainboard
  • Two compartments with 20" bowls
Weight132 LBS
Height42 (H)
Width77 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Right-Hand Drainboard
Overall Length76"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Compartment Width (side-side)16"
Weight132 LBS
Height42 (H)
Width77 (W)
Depth28 (D)
Overall Length76"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
Related products
picture
Advance Tabco TSS-364 48" W x 36" D 304 Stainless Steel 14 Gauge Stainless Steel Base Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Hatco GRS-36-A 36" W Stainless Steel Glo-Ray Heated Shelf - 175 Watts
Pro IconFree shipping
Duke 416-2436 36" W Galvanized Base 16 Gauge Work Table