Royal Range RKTB-72-LP 72" W Stainless Steel Countertop Natural Gas Kabob Broiler - 216,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Charbroilers
SKU:
RKTB-72-NG
MPN:
RKTB-72
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Handle high-volume kabob production with the RKTB-72-LP countertop broiler for continuous use.
  • Large removable stainless water pan
  • 1,200° mineral wool insulation protection
  • Meets CSA and CSA-Sanitation standards
  • 216,000 BTU radiant cooking power
  • (12) removable 18,000 BTU burners
  • 72" stainless steel countertop width
Weight510 LBS
Height14 (H)
Width72 (W)
Depth24.25 (D)
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Total BTU216,000 BTU
Width (side - side)67" - 72"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight510 LBS
Height14 (H)
Width72 (W)
Depth24.25 (D)
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Total BTU216,000 BTU
Width (side - side)67" - 72"
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
Related products
picture
Advance Tabco TSS-364 48" W x 36" D 304 Stainless Steel 14 Gauge Stainless Steel Base Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco 93-2-36-36R 42" H x 76" W x 28" D 16 Gauge 304 Stainless Steel 2-Compartment Regaline Sink
Pro IconFree shipping
Hatco GRS-36-A 36" W Stainless Steel Glo-Ray Heated Shelf - 175 Watts
Duke 416-2436 36" W Galvanized Base 16 Gauge Work Table