Advance Tabco 93-21-20-18L 44" W x 28" D x 42" H 16 Gauge 304 Stainless Steel 1-Compartment Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 1 Compartment Sink
SKU:
93-21-20-18L
MPN:
93-21-20-18L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's 93-21-20-18L Regaline sink features a 20" x 20" x 12" stainless steel basin, an 18" left-hand drainboard, and an 8" backsplash for efficient prep.
  • 8" backsplash protects walls
  • Left-hand 18" drainboard speeds prep
  • NSF certified for commercial use
  • 44" W x 28" D compact footprint
  • 12" deep bowl for high-capacity washing
  • 16 Gauge 304 stainless resists corrosion
Weight80 LBS
Height42 (H)
Width44 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)20"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Overall Length44"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Weight80 LBS
Height42 (H)
Width44 (W)
Depth28 (D)
Overall Length44"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink