Advance Tabco 93-22-40-18L 42" H x 66" W x 28" D 16 Gauge 304 Stainless Steel 2-Compartment Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
93-22-40-18L
MPN:
93-22-40-18L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Engineered for busy kitchens, the Advance Tabco 93-22-40-18L sink features two 20" compartments, a left-hand drainboard, and an 8" backsplash for efficient workflows.
  • Legs with crossrails for stability
  • 8" backsplash prevents splashes
  • NSF certified for sanitation compliance
  • 16 GA Type 304 stainless steel
  • Left-hand 18" drainboard for workflow
  • Two 20" x 12" compartments for prep
Weight96 LBS
Height42 (H)
Width67 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Overall Length66"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Compartment Width (side-side)20"
Weight96 LBS
Height42 (H)
Width67 (W)
Depth28 (D)
Overall Length66"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
Related products
picture
Advance Tabco DTC-S70-120L 119" W x 44" H x 30" D 16 Gauge Stainless Steel Legs Clean Straight Dishtable
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco SU-P-344 62.44" W x 8" D White Thermoplastic Replacement Cutting Board
Pro IconFree shipping
Hatco GR3SDS-27TCT 27.18" W x 28.94" D Aluminum Triple Shelves Countertop Glo-Ray Designer Slant Display Warmer with Curved Canopy - 120 Volts
Yanco AC-8 9" Dia. Super White Porcelain Round Abco Plate
Yanco MD-410 9.5" L x 9.5" W White Melamine Square Milando Plate
Thunder Group PLRC005 5" Swivel Non-Locking Heavy Duty Stem Caster
Quik n' Crispy 50617 Pizza Basket Assembly Includes Front Panel Handle and Hardware for GF II
Electrolux 653212 1.1 Stainless Steel Blade Rack
Robot Coupe 28110W 3/16" Dicing Kit