Advance Tabco 93-22-40-18R 42" H x 66" W x 28" D 16 Gauge 304 Stainless Steel 2-Compartment Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
93-22-40-18R
MPN:
93-22-40-18R
Commercial design services
Advance Tabco 93-22-40-18R two-compartment sink has a 20" bowl, 12" depth, 8" backsplash, and an 18" right-hand drainboard in 16 gauge type 304 stainless steel.
  • Open frame base with crossrails for stability
  • 8" backsplash protects walls
  • NSF certified for foodservice
  • Durable 16 Gauge 304 stainless steel
  • Right-hand 18" drainboard for workflow
  • Two 20" x 20" bowls for cleaning
Weight96 LBS
Height42 (H)
Width67 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Right-Hand Drainboard
Overall Length66"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Compartment Width (side-side)20"
Weight96 LBS
Height42 (H)
Width67 (W)
Depth28 (D)
Overall Length66"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
  • 2 Compartment Sink
Related products
picture
Quantum WR86-2172GY-5 72" W x 86" H x 21" D Gray Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco A-17 Perforated Basket for 9.5" x 11.5" x 6Hand Sink
Pro IconFree shipping
Yanco AC-27 18" Dia. Super White Porcelain Round Abco Plate