Quantum WR86-2172GY-5 72" W x 86" H x 21" D Gray Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-2172GY-5
MPN:
WR86-2172GY-5
Commercial design services
Transform your storage with the Quantum WR86-2172GY-5 wire shelving starter kit. This sturdy unit measures 72" W x 21" D x 86" H and supports up to 700 pounds, featuring five durable wire shelves for versatile organization.
  • NSF certified for food safety compliance
  • Four sturdy posts for stability
  • Durable gray epoxy antimicrobial finish
  • Includes five vented wire shelves
  • Robust 700 lb. weight capacity per shelf
Weight140 LBS
Height86 (H)
Width21 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)21" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
StyleVented
Weight140 LBS
Height86 (H)
Width21 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)21" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Advance Tabco 93-22-40-18R 42" H x 66" W x 28" D 16 Gauge 304 Stainless Steel 2-Compartment Regaline Sink
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco A-17 Perforated Basket for 9.5" x 11.5" x 6Hand Sink
Pro IconFree shipping
Yanco AC-27 18" Dia. Super White Porcelain Round Abco Plate