Advance Tabco 93-22-40-18RL 42" H x 81" W x 28" D 16 Gauge 304 Stainless Steel 2-Compartment Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
93-22-40-18RL
MPN:
93-22-40-18RL
Commercial design services
Advance Tabco 93-22-40-18RL regaline two-compartment sink has 16 gauge type 304 stainless steel, two 20" x 20" x 12" bowls, an 8" backsplash, and 18" drainboards.
  • Stainless steel open frame base for stability
  • 8" H backsplash protects walls
  • NSF certified for sanitation compliance
  • 16 gauge Type 304 stainless steel for durability
  • Left and right 18" drainboards
  • Two 20" x 20" sink compartments
Weight147 LBS
Height42 (H)
Width81 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Overall Length81"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Compartment Width (side-side)20"
Style2 Drainboards
Weight147 LBS
Height42 (H)
Width81 (W)
Depth28 (D)
Overall Length81"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
  • 2 Compartment Sink
picture
Advance Tabco FMG-306 72" W x 30" D 304 Stainless Steel Top 16 Gauge Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco SS-3610 120" W x 36" D 14 Gauge 304 Stainless Steel and 18 Gauge Undershelf Work Table