Advance Tabco 93-24-80-18L 111" W x 28" D x 42" H Stainless Steel 16 Gauge 4-Compartments Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 4 Compartment Sink
SKU:
93-24-80-18L
MPN:
93-24-80-18L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Built for continuous service, the Advance Tabco 93-24-80-18L Regaline sink features four 20" x 20" compartments and a left-hand drainboard in 16 gauge type 304 stainless steel.
  • 8" backsplash for protection
  • Left-hand 18" drainboard for washing
  • NSF certified for compliance
  • 111" overall length for large kitchens
  • Four 20" x 20" 12" deep compartments
  • 16 Gauge Type 304 stainless steel
Weight241 LBS
Height42 (H)
Width112 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)20"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Overall Length111"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge111 28 x 42
Style1 Drainboard
Weight241 LBS
Height42 (H)
Width112 (W)
Depth28 (D)
Overall Length111"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge111 28 x 42
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 4 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 4 Compartment Sink
Related products
picture
Quantum DIV18S 18" D x 8" H 304 Stainless Steel Wire Shelf Divider