Advance Tabco 93-43-72-36L 119" W 16 Gauge Stainless Steel Base Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
93-43-72-36L
MPN:
93-43-72-36L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Handle heavy prep with the Advance Tabco 93-43-72-36L three-compartment sink, featuring three 24" x 24" x 12" bowls, a left-hand 36" drainboard, 8" backsplash, and 16 gauge Type 304 stainless steel.
  • 8" backsplash protects walls
  • Left-hand 36" drainboard for workflow
  • Legs with side crossrails and adjustable feet
  • 119" overall length for large kitchens
  • Three 24" x 12" compartments for washing
  • 16 Gauge Type 304 stainless steel
Weight339 LBS
Height42 (H)
Width120 (W)
Depth32 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)24"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Overall Length119"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Gauge16 Gauge
Weight339 LBS
Height42 (H)
Width120 (W)
Depth32 (D)
Overall Length119"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Gauge16 Gauge
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink