Comstock-Castle FHP48-30-1.5RB-NG 48" W Stainless Steel Countertop Natural Gas Char-Broiler Griddle Combination - 112,000 BTU
Shop all Comstock-Castle Griddles and Flat Top Grills
SKU:
FHP48-30-1.5RB-NG
MPN:
FHP48-30-1.5RB
Commercial design services
Comstock-Castle FHP48-30-1.5RB-NG features an 18"x21" char-broiler, 30"x21"x3/4" steel griddle, stainless steel design, six controls, NSF/ETL listings, and 112,000 BTU output for high-volume cooking.
  • Manual controls, six zones
  • 18" x 21" char-broiler, cast iron grates
  • NSF, ETL sanitation certified
  • 112,000 BTU output
  • 30" 3/4" thick steel griddle plate
  • 48" stainless steel countertop
Weight390 LBS
Plate Thickness3/4"
Total BTU112,000 BTU
Griddle Plate FinishSteel
ManufacturerComstock-Castle
Weight390 LBS
Plate Thickness3/4"
Total BTU112,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet