Advance Tabco 93-81-20-18L 44" W 16 Gauge Stainless Steel Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 1 Compartment Sink
SKU:
93-81-20-18L
MPN:
93-81-20-18L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
  • Stainless steel base with crossrails adds stability
  • 8" backsplash protects walls
  • NSF certified for heavy-duty
  • 44" W, 16 gauge Type 304 stainless steel
  • Left-hand 18" drainboard for workflow
  • One-compartment 28" F/B x 20" W sink bowl, 12" deep
Weight116 LBS
Height42 (H)
Width44 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Drainboardswith Left-Hand Drainboards
Overall Length44"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Weight116 LBS
Height42 (H)
Width44 (W)
Depth36 (D)
Overall Length44"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink