Advance Tabco 93-82-40-24RL 42" H x 93" W x 36" D 16 Gauge 304 Stainless Steel 2-Compartment Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
93-82-40-24RL
MPN:
93-82-40-24RL
zoom
Commercial design services
Advance Tabco 93-82-40-24RL regaline two-compartment sink features durable 16 gauge Type 304 stainless steel, a 28" bowl, and 20" compartments.
  • 8" backsplash protects walls and simplifies cleaning
  • 16 gauge 304 stainless steel ensures durability and corrosion resistance
  • Left and right drainboards provide drying areas
  • Two 28" x 20" compartments optimize workflow
Weight253 LBS
Height42 (H)
Width93 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Overall Length93"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Compartment Width (side-side)20"
Style2 Drainboards
Weight253 LBS
Height42 (H)
Width93 (W)
Depth36 (D)
Overall Length93"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink