Quantum WR74-2172S 72" W x 21" D x 74" H Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-2172S
MPN:
WR74-2172S
Commercial design services
  • NSF certified for food safety compliance
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • Ideal for commercial kitchen environments
  • Robust stainless steel construction
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight112 LBS
Height74 (H)
Width21 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)21" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight112 LBS
Height74 (H)
Width21 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)21" Deep
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Wire Shelving Kit