Advance Tabco 94-24-80-36L 129" W x 27" D x 45" H Stainless Steel 14 Gauge 4-Compartments Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 4 Compartment Sink
SKU:
94-24-80-36L
MPN:
94-24-80-36L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco 94-24-80-36L stainless steel sink measures 129" W x 27" D x 45" H. It features a left-hand drainboard, 20" x 20" bowls, and an 11" backsplash. Ideal for busy kitchens, it mounts on stainless steel legs with adjustable feet.
  • Left-hand 36" drainboard
  • 11" high backsplash
  • Legs with welded crossrails and adjustable feet
  • 129" W x 27" D stainless steel
  • 14 gauge Type 304 top and bowls
  • Four 20" x 20" compartments
Weight341 LBS
Height45 (H)
Width130 (W)
Depth27 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)20"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Overall Length129"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height11"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge129 27 x 45
Style1 Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Weight341 LBS
Height45 (H)
Width130 (W)
Depth27 (D)
Overall Length129"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height11"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge129 27 x 45
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 4 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 4 Compartment Sink