Quantum WR74-2160S-5 60" W x 21" D x 74" H Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-2160S-5
MPN:
WR74-2160S-5
Commercial design services
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • NSF certified for food safety compliance
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable 304 stainless steel construction
  • Includes five adjustable wire shelves
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight106 LBS
Height74 (H)
Width21 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)21" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight106 LBS
Height74 (H)
Width21 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)21" Deep
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
Downloads
  • Downloadmanual
  • Wire Shelving Kit