Advance Tabco 94-81-20-18R 44" W 14 Gauge Stainless Steel Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 1 Compartment Sink
SKU:
94-81-20-18R
MPN:
94-81-20-18R
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Built for busy kitchens, the Advance Tabco 94-81-20-18R stainless steel sink features a 28" x 20" bowl, an 18" drainboard, and an 11" backsplash. NSF-certified 14 gauge type 304 construction ensures durability and easy installation.
  • Adjustable feet and cross rails for leveling
  • 11" backsplash minimizes splash and meets code
  • NSF certified for foods
  • 14 Gauge 304 stainless steel for durability
  • 18" right-hand drainboard for workflow
  • 44" overall length fits standard kitchens
Weight139 LBS
Height45 (H)
Width44 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Drainboardswith Right-Hand Drainboards
Overall Length44"
Splash Height11"