Advance Tabco 94-82-40-24RL 45" H x 93" W x 36" D 14 Gauge 304 Stainless Steel 2-Compartment Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
94-82-40-24RL
MPN:
94-82-40-24RL
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco’s 94-82-40-24RL regaline sink features a 2-compartment design with drainboards, 14 gauge Type 304 stainless steel, and an 11" backsplash for sanitation.
  • Adjustable stainless steel legs for stability
  • 11" high backsplash protects walls
  • NSF certified for foodservice
  • Durable 14 Gauge Type 304 stainless steel
  • Left and right 24" drainboards for staging
  • Two 20" x 28" compartments for prep and wash
Weight294 LBS
Height45 (H)
Width93 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Overall Length93"
Splash Height11"
Top Gauge14 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Compartment Width (side-side)20"
Style2 Drainboards
Weight294 LBS
Height45 (H)
Width93 (W)
Depth36 (D)
Overall Length93"
Splash Height11"
Top Gauge14 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco DTC-G30-144L 143" Long L-Shaped 14 Gauge 304 Stainless Steel Right to Left Island-Clean Dishtable
Pro IconFree shipping
Hatco 2COVFUL-NSKY Night Sky 2 Pan Well Cover
Yanco DI-208 8" L x 5.75" W x 1.5" H Gray Inside or White Outside Melamine Rectangular Discover Plate
Yanco NS-108Y 8" Dia. Yellow Melamine Round Nessico Plate