Advance Tabco DS-12-120R 120" W x 12" D x 35" H Stainless Steel 18 Gauge Double Overshelf
Shop all Advance Tabco Table Mounted Overshelves
SKU:
DS-12-120R
MPN:
DS-12-120R
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco DS-12-120R stainless steel double overshelf measures 120" W x 12" D x 35" H. It mounts to a work table for added storage.
  • NSF certified for kitchen compliance
  • 1" H rear up-turn prevents sliding
  • Table-mounted fits standard prep tables
  • 120" W x 12" D commercial stainless steel
  • Double overshelf adds two-tier storage
  • 18 Gauge 18/430 stainless resists corrosion
Weight70 LBS
Height35 (H)
Width120 (W)
Depth12 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)12"
Filter TypeShelves
Gauge18 Gauge
ShelvesDouble
Width (side - side)109" - 120"
ManufacturerAdvance Tabco
Number of Shelves2 Shelves
StyleDouble
Weight70 LBS
Height35 (H)
Width120 (W)
Depth12 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)12"
Filter TypeShelves
Gauge18 Gauge
ShelvesDouble
Width (side - side)109" - 120"
ManufacturerAdvance Tabco
Number of Shelves2 Shelves
StyleDouble
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Table Mounted Overshelves
  • Restaurant Equipment
  • Table Mounted Overshelves