Quantum WR54-1236C-5 36" W x 12" D x 54" H Chrome Plated Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1236C-5
MPN:
WR54-1236C-5
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Compact dimensions fit various spaces
  • NSF certified for food safety
  • Easy assembly with included parts
  • Durable chrome plated finish
  • Vented design promotes airflow
  • Five wire shelves support heavy loads
Weight47 LBS
Height54 (H)
Width12 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)12" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight47 LBS
Height54 (H)
Width12 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)12" Deep
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit