Advance Tabco DSG-15G-48 48" W Tempered Glass Single-Sided Sleek Shield Food Shield
Shop all Advance Tabco Sneeze Guards
SKU:
DSG-15G-48
MPN:
DSG-15G-48
Commercial design services
Optimize service lines with the Advance Tabco DSG-15G-48 sneeze guard. This 48" single-sided unit has a 3/8" tempered glass front and top, 1/4" tempered side panels, and a stainless steel frame.
  • Supports 100 pounds evenly on top glass
  • Chamber Lock™ rotation in 15° intervals
  • Stainless steel countertop frame construction
  • 48" W tempered glass front protection
  • 1/4" side panels 18" deep for NSF compliance
  • 3/8" top and front heat tempered glass
Weight182 LBS
Height18 (H)
Width48 (W)
ServiceFull / Self-Service
Width (side - side)44" - 49"
ManufacturerAdvance Tabco
Length48"
StyleSingle Sided
Service TypeFull / Self Service
Weight182 LBS
Height18 (H)
Width48 (W)
ServiceFull / Self-Service
Width (side - side)44" - 49"
ManufacturerAdvance Tabco
Length48"
StyleSingle Sided
  • Sneeze Guards
Related products
picture
Quantum PH24S 24" W 304 Stainless Steel Push Handle