Advance Tabco DSG-15G-72 72" W Tempered Glass Single-Sided Sleek Shield Food Shield
Shop all Advance Tabco Sneeze Guards
SKU:
DSG-15G-72
MPN:
DSG-15G-72
Commercial design services
Advance Tabco DSG-15G-72 sneeze guard offers a 72" wide, 15" deep, 18" high shield with tempered glass to meet NSF standards.
  • Stainless steel frame for commercial use
  • Supports 100 pounds evenly on top glass
  • Includes two center posts
  • 72" W tempered glass front for visibility
  • Chamber Lock™ allows 15° rotation
  • 1/4" side panels meet NSF depth requirements
Weight266 LBS
Height18 (H)
Width72 (W)
ServiceFull / Self-Service
Width (side - side)68" - 73"
ManufacturerAdvance Tabco
Length72"
StyleSingle Face
Service TypeFull / Self Service
Weight266 LBS
Height18 (H)
Width72 (W)
ServiceFull / Self-Service
Width (side - side)68" - 73"
ManufacturerAdvance Tabco
Length72"
StyleSingle Face
  • NSF Certified certification
  • UL Certified certification
  • Sneeze Guards
Related products
picture
Quantum WR63-1830GY 30" W x 18" D x 63" H Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Empress EBL-12 12 Oz. Natural Bagasse Heavy Weight Bowl (8 Packs of 125 Bowls Per Case)
Pro IconFree shipping
Carter-Hoffmann BSR180 Stainless Steel with Removable Wire Caddy Induction Base Drying Rack
Advance Tabco PRDO-44 44" W 20 Gauge Stainless Steel Pass-Thru Station additional Double Overshelf