Quantum WR63-1830GY 30" W x 18" D x 63" H Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-1830GY
MPN:
WR63-1830GY
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Optimize your storage with the Quantum WR63-1830GY wire shelving starter kit. This sturdy unit measures 30" W x 18" D x 63" H and supports up to 800 pounds, featuring four durable wire shelves with antimicrobial gray epoxy.
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • NSF certified for food safety compliance
  • Durable gray epoxy antimicrobial finish
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Supports up to 800 lbs. of weight
Weight48 LBS
Height63 (H)
Width18 (W)
Depth30 (D)
Depth (front - back)18"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Width (side - side)30"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight48 LBS
Height63 (H)
Width18 (W)
Depth30 (D)
Depth (front - back)18"
FinishEpoxy
Width (side - side)30"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Empress EBL-12 12 Oz. Natural Bagasse Heavy Weight Bowl (8 Packs of 125 Bowls Per Case)
Pro IconFree shipping
picture
Carter-Hoffmann BSR180 Stainless Steel with Removable Wire Caddy Induction Base Drying Rack
Pro IconFree shipping
Advance Tabco PRDO-44 44" W 20 Gauge Stainless Steel Pass-Thru Station additional Double Overshelf