Advance Tabco DTS-S30-84R 83" W x 44" H x 30" D 14 Gauge Stainless Steel Legs Straight-Soil Dishtable
Shop all Advance Tabco Dishtable
SKU:
DTS-S30-84R
MPN:
DTS-S30-84R
Commercial design services
Engineered for busy dishrooms, the Advance Tabco DTS-S30-84R dishtable measures 83" W x 44" H x 30" D and uses 14 gauge Type 304 stainless steel. It includes a 10" H backsplash, pre-rinse sink, and stainless steel legs for stable operation.
  • Stainless steel legs with crossrail
  • Pre-rinse sink with basket for efficient cleanup
  • 83" W x 44" H x 30" D footprint for compact workflow
  • 10" H backsplash protects walls from splashes
  • 14 Gauge Type 304 stainless steel for corrosion resistance
Weight120 LBS
Height44 (H)
Width83 (W)
ShapeStraight
Splash Height10" H
Stainless Series304 Series
Weight120 LBS
Height44 (H)
Width83 (W)
ShapeStraight
Splash Height10" H
  • Dishtable
Related products
picture
Advance Tabco PRCS-25-18 18" W x 25" D Stainless Steel Prestige Cocktail Station
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco DT-2 24" W Stainless Steel Double Tier Underbar Basics Speed Rail
Pro IconFree shipping
Yanco OC-110 10.5" Dia. White Porcelain Round Ocean Plate
Yanco AC-9-M 60 Oz. Super White Porcelain Round Abco Menudo Bowl
Thunder Group ALPZ11 11" W Aluminum Seamless Rim Pizza Screen
Omcan USA 80896 32 Oz. White Yarn Loop End Mop Head
Duke 656-2S Stainless Steel Serving Shelf without Acrylic Protector Panels
Thunder Group PS3214V Beige Melamine Square Plate
600413 KIT, SERVICE HINGE DOOR TSC & TSC-M OVEN
Imperial ITYS-36 36" Stainless Steel Equipment Stand