Advance Tabco FC-1-1818-24R 45" W 16 Gauge Stainless Steel Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 1 Compartment Sink
SKU:
FC-1-1818-24R
MPN:
FC-1-1818-24R
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco FC-1-1818-24R sink features a 1-compartment 18" x 18" x 14" bowl, a 24" right drainboard, and 16 gauge Type 304 stainless steel. NSF-certified legs and adjustable cross-bracing ensure stability and easy leveling.
  • Stainless steel legs with adjustable bracing
  • 8" OC faucet holes and tile edge splash
  • NSF certified for commercial kitchens
  • 1-compartment 18" x 18" x 14" bowl for heavy prep
  • 45" width with right drainboard
  • 16 Gauge Type 304 stainless steel
Weight66 LBS
Height43 (H)
Width45 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Drainboardswith Right-Hand Drainboards
Overall Length45"
Splash Height8-1/2"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Weight66 LBS
Height43 (H)
Width45 (W)
Depth24 (D)
Overall Length45"
Splash Height8-1/2"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink