Advance Tabco WS-18-120-16 120" W x 18" D Stainless Steel 16 Gauge Satin Wall-Mounted Shelf
Shop all Advance Tabco Wall Mount Shelving
SKU:
WS-18-120-16
MPN:
WS-18-120-16
Commercial design services
Advance Tabco WS-18-120-16 stainless steel wall shelf measures 120" wide by 18" deep, made of 16 gauge 304 satin finish. It has a bullnose front and rear up-turn; NSF certified with three brackets for units 84" and longer.
  • NSF certified for foodservice
  • 1-1/2" rear up-turn secures items
  • Includes three brackets for spans over 84"
  • 120" stainless steel shelf for heavy loads
  • 1-5/8" bullnose front reduces damage
  • 16 Gauge 304 satin finish for corrosion resistance
Weight54 LBS
Height16.5 (H)
Width120 (W)
Depth18 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)18"
Filter TypeWall Shelves
Gauge16 Gauge
Width (side - side)120"
ManufacturerAdvance Tabco
Weight54 LBS
Height16.5 (H)
Width120 (W)
Depth18 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)18"
Filter TypeWall Shelves
Gauge16 Gauge
Width (side - side)120"
  • Wall Mount Shelving