Advance Tabco FC-1-1824-24RL 66" W 16 Gauge Stainless Steel Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 1 Compartment Sink
SKU:
FC-1-1824-24RL
MPN:
FC-1-1824-24RL
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Built for kitchen use, the Advance Tabco FC-1-1824-24RL sink features an 18" x 24" x 14" deep bowl, 16 gauge Type 304 stainless steel, and left/right drainboards.
  • NSF certified for compliance
  • Left and Right drainboards for prep
  • Adjustable stainless steel legs with feet
  • 66" overall length for workspace
  • 18" x 24" x 14" deep single bowl
  • 16 Gauge Type 304 stainless steel
Weight175 LBS
Height43 (H)
Width66 (W)
Depth29.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Drainboardswith Left and Right-Hand Drainboards
Overall Length66"
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Weight175 LBS
Height43 (H)
Width66 (W)
Depth29.5 (D)
Overall Length66"
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
  • 1 Compartment Sink
Related products
picture
Quantum WR54-2424BK-5 24" W x 24" D Black Epoxy Finish Includes 5 Wire Shelves Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Quantum WR74-2442C-5 42" W x 24" D x 74" H Chrome Plated Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Quantum BLH3C 3" L Clear Label Holder for Baskets
Summit ADRD15 15" W Stainless Steel All-Refrigerator - 115 Volts 1-Ph
Summit MLRS1MC 17.5" W White Accucold MOMCUBE Breast Milk Refrigerator - 115 Volts