Quantum WR74-2442C-5 42" W x 24" D x 74" H Chrome Plated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-2442C-5
MPN:
WR74-2442C-5
Commercial design services
  • Vented design promotes air circulation
  • NSF certified for food safety compliance
  • Easy assembly with included components
  • Sturdy chrome plated wire construction
  • Includes five adjustable wire shelves
  • Supports up to 700 pounds of weight
Weight91 LBS
Height74 (H)
Width24 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)42" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight91 LBS
Height74 (H)
Width24 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)24" Deep
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)42" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
Downloads
  • Downloadmanual
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum WR54-2424BK-5 24" W x 24" D Black Epoxy Finish Includes 5 Wire Shelves Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Quantum BLH3C 3" L Clear Label Holder for Baskets
Pro IconFree shipping
Summit ADRD15 15" W Stainless Steel All-Refrigerator - 115 Volts 1-Ph
Summit MLRS1MC 17.5" W White Accucold MOMCUBE Breast Milk Refrigerator - 115 Volts