Advance Tabco FC-1-2424-24L 50.5" W 16 Gauge Stainless Steel Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 1 Compartment Sink
SKU:
FC-1-2424-24L
MPN:
FC-1-2424-24L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco FC-1-2424-24L sink has a 24" x 24" x 14" bowl, left drainboard, 16 gauge type 304 stainless steel, tile edge splash, and 8-1/2" splash height.
  • Adjustable stainless steel legs
  • 8" OC faucet holes with splash
  • NSF certified commercial fabrication
  • 1-compartment 24" x 24" x 14" bowl
  • Left-hand 24" drainboard
  • 16 Gauge 304 stainless steel
Weight146 LBS
Height43 (H)
Width50.5 (W)
Depth29.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Drainboardswith Left-Hand Drainboards
Overall Length50.5"
Splash Height8-1/2"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Weight146 LBS
Height43 (H)
Width50.5 (W)
Depth29.5 (D)
Overall Length50.5"
Splash Height8-1/2"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink