Advance Tabco FC-3-2424-18R 92.5" W 16 Gauge Stainless Steel Base Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
FC-3-2424-18R
MPN:
FC-3-2424-18R
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco FC-3-2424-18R sink has three 24" x 24" x 14" compartments, an 18" right drainboard, and 16 gauge Type 304 stainless steel for heavy-duty use.
  • NSF certified for sanitation compliance
  • Right-hand 18" drainboard for workflow
  • Adjustable stainless steel legs with 1" feet
  • 92.5" overall length for heavy-duty kitchens
  • Three 24" x 24" x 14" deep bowls
  • 16 Gauge Type 304 stainless steel
Weight260 LBS
Height43 (H)
Width92.5 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)24"
DrainboardsWith Right-Hand Drainboard
Overall Length92.5"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Gauge16 Gauge
Weight260 LBS
Height43 (H)
Width92.5 (W)
Depth30 (D)
Overall Length92.5"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Gauge16 Gauge
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink