Advance Tabco FC-3-2430-30RL 132" W 16 Gauge Stainless Steel Base Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
FC-3-2430-30RL
MPN:
FC-3-2430-30RL
Commercial design services
Advance Tabco FC-3-2430-30RL 132" W 16 Gauge stainless steel sink features durable Type 304, 24" x 30" x 14" bowls, NSF-certified, drainboards, tile edge splash, adjustable legs, and bullet feet.
  • Adjustable legs with cross-bracing
  • 8" OC faucet holes, fits two faucets
  • NSF certified for foodservice use
  • 3-compartment 24" x 30" bowls, 14" deep
  • Left/right drainboards for efficiency
  • 16 gauge Type 304 stainless steel
Weight370 LBS
Height43 (H)
Width132 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)24"
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Overall Length132"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Filter TypeStraight / Line Sinks
Gauge16 Gauge
Weight370 LBS
Height43 (H)
Width132 (W)
Depth36 (D)
Overall Length132"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
  • 3 Compartment Sink