Advance Tabco FC-FM-100KV 100" W x 19.5" D 16 Gauge Freestanding Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
FC-FM-100KV
MPN:
FC-FM-100KV
Commercial design services
Advance Tabco FC-FM-100KV freestanding multiwash hand sink is 100" wide and 19.5" deep. It has 16 gauge Type 304 stainless steel, a 16" front-to-back, 8" deep bowl, and an 8½" backsplash with five faucet holes.
  • Freestanding design with stainless legs
  • 8" deep bowl with 3-1/2" rear drain
  • NSF certified for commercial sanitation
  • 100" width for multi-station hand washing
  • Includes faucet provision with five holes
  • 16 gauge Type 304 stainless steel
Weight185 LBS
Height42.5 (H)
Width100 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
Bowl Height (rim to drain)8" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
ManufacturerAdvance Tabco
Weight185 LBS
Height42.5 (H)
Width100 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
  • Utility Sink