Quantum WR86-2172P 72" W x 86" H x 21" D Green Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-2172P
MPN:
WR86-2172P
Commercial design services
Transform your storage with the Quantum WR86-2172P wire shelving starter kit. This sturdy unit measures 72" W x 21" D x 86" H and holds up to 700 pounds, featuring four durable wire shelves with a green epoxy finish.
  • NSF certified for food safety compliance
  • Designed for easy assembly and use
  • Durable green epoxy antimicrobial finish
  • Includes four vented wire shelves
  • Robust 700 lb. weight capacity per shelf
Weight116 LBS
Height86 (H)
Width21 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)21" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleVented
Weight116 LBS
Height86 (H)
Width21 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)21" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
  • Wire Shelving Kit