Advance Tabco FC-WM-80EFADA 80" W x 19.5" D x 29.5" H 16 Gauge 304 Stainless Steel Wall Mounted Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Hand Sinks and Accessories
SKU:
FC-WM-80EFADA
MPN:
FC-WM-80EFADA
Commercial design services
Advance Tabco fc-wm-80efada wall-mounted multiwash hand sink measures 80" W x 19.5" D x 29.5" H, made of 16 gauge 304 stainless steel for NSF- and ADA-compliance.
  • 5" deep bowls minimize splash
  • NSF and ADA compliant for use
  • Tubular supports ensure sturdy installation
  • 80" stainless steel wall mount saves space
  • 16 gauge 304 stainless steel resists corrosion
  • Four electronic faucets enable high throughput
Weight100 LBS
Height25.5 (H)
Width80 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)19.5"
Bowl Height (rim to drain)5" Deep
Bowl Width (left to right)80"
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)16"
Item TypeWall Mounted
Weight100 LBS
Height25.5 (H)
Width80 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Width (left to right)80"
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)16"
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • Hand Sinks and Accessories