Advance Tabco FC-WM-80KV 80" W x 19.5" D x 29.5" H 16 Gauge 304 Stainless Steel Wall Mounted Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Hand Sinks and Accessories
SKU:
FC-WM-80KV
MPN:
FC-WM-80KV
Commercial design services
Advance Tabco FC-WM-80KV wall mounted multiwash hand sink features an 80" stainless steel workstation with 16 gauge 304 construction, tubular supports, a 16" bowl, and NSF certification.
  • NSF certified for sanitary compliance
  • Includes knee valve and faucet provisions
  • Tubular stainless supports for rigid mounting
  • 80" wide 16 ga 304 stainless construction
  • Multi-station sink supports high-volume use
  • Wall-mounted design saves floor space
Weight130 LBS
Height29.5 (H)
Width80 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)19.5"
Bowl Height (rim to drain)8" Deep
Bowl Width (left to right)80"
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)16"
Item TypeWall Mounted
Weight130 LBS
Height29.5 (H)
Width80 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Width (left to right)80"
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)16"
  • Hand Sinks and Accessories
Related products
picture
Quantum SG-CH 4" Top Diameter Cylinder Store Grid Flatware Holder
Pro IconFree shipping
picture
Quantum WR54-2154BK 54" W x 21" D Black Epoxy Finish Includes 4 Wire Shelves Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Advance Tabco HB-SS-369 36" D x 108" W 14 Gauge 304 Stainless Steel Work Table
Advance Tabco CM-18-36 36" W x 18" D Stainless Steel Single Shelf
Duke EW-4-CBPG 60" W Stainless Steel 4 Pan Stationary Open Storage Base Thurmaduke Ganged Waterless Well Unit