Advance Tabco FE-2-1524-24RL 43" H x 78" W x 29.5" D 14 Gauge 304 Stainless Steel 2-Compartment Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
FS-2-1524-24RL
MPN:
FS-2-1524-24RL
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco FE-2-1524-24RL sink measures 43" H x 78" W x 29.5" D with two 15" x 24" x 14" deep compartments made from 14 gauge Type 304 stainless steel.
  • Stainless steel legs with adjustable bracing
  • 8" OC faucet holes and 8-1/2" splash
  • NSF certified for compliance
  • 14 Gauge Type 304 stainless steel
  • Left and right drainboards for efficiency
  • Two 15" x 24" x 14" deep compartments
Weight220 LBS
Height43 (H)
Width78 (W)
Depth29.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Overall Length78"
Splash Height8-1/2"
Top Gauge14 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Compartment Width (side-side)15"
Weight220 LBS
Height43 (H)
Width78 (W)
Depth29.5 (D)
Overall Length78"
Splash Height8-1/2"
Top Gauge14 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
Related products
picture
Quantum WR74-1860S-5 60" W x 18" D Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Quantum WR63-2436GY-5 36" W x 24" D x 63" H Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Advance Tabco SW-132 132" W Stainless Steel Double Hooks Pot Rack
Advance Tabco HDRCP-5-BS 77.75" W Stainless Steel Stationary Refrigerated Cold Pan
Metro 6511DR 10.5" W x 8.25" D Wire Grate