Advance Tabco FFTG-12108 108" W x 12" D x 4" H 14 Gauge Stainless Steel Floor Trough
Shop all Advance Tabco Floor Troughs & Drain
SKU:
FFTG-12108
MPN:
FFTG-12108
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco FFTG-12108 stainless steel floor trough is 108" wide, 12" deep, and 4" high, made from 14 Gauge stainless steel for durability.
  • NSF certified for food safety
  • Non anti-splash pan minimizes splatter
  • 99 pounds for secure
  • 108" W x 12" D x 4" H stainless steel trough aids drainage
  • Fiberglass grate reduces clogging and cleaning time
  • 14 Gauge stainless steel for durability
Weight99 LBS
Height4 (H)
Width108 (W)
Depth12 (D)
Depth (short side)12"
Filter TypeFloor Troughs
Gauge14 Gauge
Grate ConstructionFiberglass
Length108"
Pan TypeNon Anti-Splash
Trough ConstructionStainless Steel
Width (long side)97" - 108" (9 Ft.)
ManufacturerAdvance Tabco
StyleFiberglass Grate
Weight99 LBS
Height4 (H)
Width108 (W)
Depth12 (D)
Depth (short side)12"
Filter TypeFloor Troughs
Gauge14 Gauge
Grate ConstructionFiberglass
Length108"
Pan TypeNon Anti-Splash
ManufacturerAdvance Tabco
StyleFiberglass Grate
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Faucet and Plumbing
  • Floor Troughs & Drain
  • Floor Troughs & Drain
Related products
picture
Quantum MD2448-70SECP 70" H x 48" W x 24" D Green Epoxy Coated Finish Mobile with Dolly Base Security Unit
Pro IconFree shipping
picture
Vollrath 3664220 45.44" W x 18" D x 21.5" H Thick Polyurethane Foam Insulation Standard Drains Drop-In Short Sided Hot Well
Pro IconFree shipping
Rosseto GLS039G 15.4" W x 2.2" H Gold Handmade Glass Round Spiro Bowl
Vollrath 40753 #22 1/2" Holes Grinder Plate
Vollrath 6714CC 14" Diameter x 1 1/2" Deep Clear Coat Anodized Finish Deep Dish Pizza Pan