Advance Tabco FS-2-1818-18L 56.5" W 14 Gauge Stainless Steel Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
FS-2-1818-18L
MPN:
FS-2-1818-18L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco FS-2-1818-18L is a heavy-duty two-compartment sink with an 18" x 18" x 14" bowl, left-hand drainboard, and 14 gauge Type 304 stainless steel.
  • Stainless steel legs with bracing
  • 8" OC faucet holes with splash
  • NSF certified for sanitation
  • 14 Gauge Type 304 stainless steel
  • Left-hand drainboard for workflow
  • Two 18" x 18" x 14" deep compartments
Weight110 LBS
Height43 (H)
Width56.5 (W)
Depth23.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)18"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Overall Length56.5"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8-1/2"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Weight110 LBS
Height43 (H)
Width56.5 (W)
Depth23.5 (D)
Overall Length56.5"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8-1/2"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
Related products
picture
Advance Tabco FC-WM-40-ADA 40" W x 19.5" D x 25.5" H 16 Gauge 304 Stainless Steel Wall Mounted Multiwash Hand Sink
Pro IconFree shipping
picture
Yanco SI-309 8 Oz. White or Brown Porcelain Round Siena Soup or Salad Plate
Pro IconFree shipping
Yanco CO-210 10" L x 7" W White Melamine Oval Coupe Platter
Thunder Group 45-3 9 Oz. Wood Carved With Clear Finish 4" x 2.5" Soup or Rice Bowl