Advance Tabco FS-3-1524-24RL 93" W 14 Gauge Stainless Steel Base Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
FS-3-1524-24RL
MPN:
FS-3-1524-24RL
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Built for continuous service, the Advance Tabco FS-3-1524-24RL three-compartment sink features 14 gauge Type 304 stainless steel, left and right drainboards, and 15" x 24" x 14" bowls.
  • Adjustable stainless steel legs
  • Left and right drainboards for workflow
  • NSF certified for foodservice
  • 93" overall length for large kitchens
  • Three 15" x 24" x 14" deep bowls
  • 14 Gauge Type 304 stainless steel
Weight163 LBS
Height43 (H)
Width93 (W)
Depth29.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)15"
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Overall Length93"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Filter TypeStraight / Line Sinks
Gauge14 Gauge
Weight163 LBS
Height43 (H)
Width93 (W)
Depth29.5 (D)
Overall Length93"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Gauge14 Gauge
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink