Advance Tabco FS-3-3024-24R 117" W 14 Gauge Stainless Steel Base Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
FS-3-3024-24R
MPN:
FS-3-3024-24R
Commercial design services
Advance Tabco's FS-3-3024-24R three-compartment sink has a 117" length, 30" x 24" x 14" deep bowls, and a right-hand drainboard.
  • Right-hand drainboard speeds workflow and drying
  • 304 stainless steel for corrosion resistance
  • 117" length maximizes prep and wash capacity
  • Three 30" x 24" x 14" bowls for heavy-duty washing
Weight450 LBS
Height43 (H)
Width117 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)30"
DrainboardsWith Right-Hand Drainboard
Overall Length117"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
Gauge14 Gauge
Weight450 LBS
Height43 (H)
Width117 (W)
Depth30 (D)
Overall Length117"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
  • 3 Compartment Sink