Advance Tabco FS-FM-40-ADA 40" W x 19.5" D x 42.5" H 14 Gauge 304 Stainless Steel Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
FS-FM-40-ADA
MPN:
FS-FM-40-ADA
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco FS-FM-40-ADA 40" W x 19.5" D x 42.5" H multiwash hand sink is ADA-compliant with a 16" bowl and 5" depth, ideal for busy foodservice areas.
  • Freestanding with flanged feet
  • Multi-station design boosts handwashing
  • Includes 3-1/2" rear basket drain
  • 14 Gauge Type 304 stainless steel
  • NSF certified for foodservice
  • ADA compliant for accessible use
Weight69 LBS
Height42.5 (H)
Width40 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)15" - 19"
Bowl Height (rim to drain)5" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
FaucetFaucet Not Included
FeaturesMulti-Station
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Weight69 LBS
Height42.5 (H)
Width40 (W)
Depth19.5 (D)
FaucetFaucet Not Included
FeaturesMulti-Station
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
Related products
picture
Quantum SG-HOOK6P 6" Green Epoxy Antimicrobial Store Grid Hook
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco GSG-18-144 144" W Tempered Glass Single-Sided Sleek Shield Food Shield
Pro IconFree shipping
Chef Master 02108Y Spring Loaded Adjustable Mr. Bar-B-Q Table Cloth Clamps
Omcan USA 59014 13" Seal Length Countertop Single Chamber Turbovac Heavy-Duty Vacuum Packaging Machine - 110 Volts 1-Ph