Advance Tabco FS-FM-40FV 40" W x 19.5" D x 42.5" H 14 Gauge Stainless Steel Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
FS-FM-40FV
MPN:
FS-FM-40FV
Commercial design services
Advance Tabco FS-FM-40FV 14 gauge stainless steel multiwash hand sink measures 40" W x 19.5" D x 42.5" H. It features a 16" x 8" bowl with a 3-1/2" rear drain.
  • Includes faucet and 3-1/2" rear basket drain
  • 14 gauge 304 stainless steel for durability
  • Pedal bracket and toe valve reduce contamination
  • Multi-station design boosts handwashing throughput
Weight106 LBS
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)15" - 19"
Bowl Height (rim to drain)8" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
FaucetFaucet Included
ManufacturerAdvance Tabco
Weight106 LBS
Depth19.5 (D)
FaucetFaucet Included
  • Utility Sink