Quantum WR63-2472BK 72" W x 24" D x 63" H Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-2472BK
MPN:
WR63-2472BK
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Transform your storage with the Quantum WR63-2472BK wire shelving starter kit. This sturdy unit measures 72" W x 24" D x 63" H and holds up to 800 pounds, featuring four durable wire shelves with a black epoxy antimicrobial finish.
  • Vented design promotes airflow
  • NSF certified for food safety
  • Durable black epoxy antimicrobial finish
  • Four adjustable wire shelves
  • 800 lb. weight capacity per shelf
Weight118 LBS
Height63 (H)
Width24 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)24"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Width (side - side)72"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight118 LBS
Height63 (H)
Width24 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)24"
FinishEpoxy
Width (side - side)72"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
  • Wire Shelving Kit