Advance Tabco NSGC-12-108 108" W Stainless Steel Stationary Sleek Shield Food Shield
Shop all Advance Tabco Sneeze Guards
SKU:
NSGC-12-108
MPN:
NSGC-12-108
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco nsgc-12-108 stainless steel sneeze guard is 108" W, 12" D, 19.25" H, featuring 3/8" heat-tempered glass and 1/4" side panels that meet NSF standards.
  • Includes center support leg for stability
  • Chamber Lock™ rotation in 15° intervals
  • 108" W stainless steel for durability
  • 1/4" side panels, 18" deep to meet NSF
  • 3/8" tempered glass front for impact resistance
Weight340 LBS
Height19.25 (H)
Width108 (W)
Depth12 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
Frame ConstructionStainless Steel
ServiceFull-Service
Width (side - side)104" - 109"
ManufacturerAdvance Tabco
Length108"
StyleSingle Face
Service TypeFull Service
Weight340 LBS
Height19.25 (H)
Width108 (W)
Depth12 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
ServiceFull-Service
Width (side - side)104" - 109"
ManufacturerAdvance Tabco
Length108"
StyleSingle Face
Service TypeFull Service
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Salad Bar Equipment and Accessories
  • Sneeze Guards
  • Sneeze Guards