Quantum WR63-1872GY 72" W x 18" D x 63" H Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-1872GY
MPN:
WR63-1872GY
Commercial design services
Optimize your storage with the Quantum WR63-1872GY wire shelving starter kit. This sturdy unit measures 72" W x 18" D x 63" H and supports up to 800 pounds, featuring four durable wire shelves with antimicrobial gray epoxy.
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • NSF certified for food safety compliance
  • Durable gray epoxy antimicrobial finish
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Supports up to 800 lbs. of weight
Weight94 LBS
Height63 (H)
Width18 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)18"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Width (side - side)72"
StyleVented
Weight94 LBS
Height63 (H)
Width18 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)18"
FinishEpoxy
Width (side - side)72"
StyleVented
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit