Advance Tabco OTS-12-132 132" W x 12" D 18 Gauge 430 Stainless Steel Single Overshelf
Shop all Advance Tabco Table Mounted Overshelves
SKU:
OTS-12-132
MPN:
OTS-12-132
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco OTS-12-132 single overshelf is 132" wide and 12" deep, made of 18 gauge 430 stainless steel for durability. Designed for table-mounted use, it supports organized prep areas and meets CSA standards for commercial kitchens.
  • NSF certified for foodservice compliance
  • Non-adjustable bracket for alignment
  • 132" W x 12" D 18 gauge 430 stainless steel
  • Single overshelf offers 1 shelf of storage
  • Table-mounted for secure workspace integration
Weight82 LBS
Height14 (H)
Width132 (W)
Depth12 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)12"
Filter TypeShelves
Gauge18 Gauge
ShelvesSingle
Width (side - side)121" - 132"
ManufacturerAdvance Tabco
Number of Shelves1 Shelf
StyleSingle
Weight82 LBS
Height14 (H)
Width132 (W)
Depth12 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)12"
Filter TypeShelves
Gauge18 Gauge
ShelvesSingle
Width (side - side)121" - 132"
ManufacturerAdvance Tabco
Number of Shelves1 Shelf
StyleSingle
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Table Mounted Overshelves
  • Restaurant Equipment
  • Table Mounted Overshelves
Related products
picture
Quantum WR74-2436SG 36" W x 24" D Galvanized Steel Solid Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Empress E16P-1000 Polypro Cup 16 Oz. Clear (20 Packs of 50 Per Case)
Pro IconFree shipping
Empress EMP950 Black Lever Dispenser for Hardwound Towel
Yanco PT-302 8 Oz. 4" Dia. Beige with Green Band Melamine Round Pine Tree Bouillon Cup
Duke FTO2-SL 55" W x 21" D Stainless Steel Drop-In Frost Top Overshelve - 120 Volts
Thunder Group PLBB008C 8" Dia. X 3" D Wire Steel Round Coarse Mesh Breading Basket
FOH RJR001GYL12 3.25" W Smoke Round Faux Leather Jar
Omcan USA 80025 Clear Polycarbonate 0.5 Size Solid Food Pan Cover
Royal Range 7223-LP 72" W Stainless Steel Countertop Lava Rocks Natural Gas Charbroiler Delux Series - 210,000 BTU