Ultrafryer B-E20-18-3-UC 110 Lbs. Stainless Steel Electric Fryer - 208 Volts 3-Ph
Shop all Ultrafryer Commercial Electric Fryers
SKU:
B-E20-18-3-UC
MPN:
B-E20-18-3-UC
Commercial design services
Dependable ultrafryer b-e20-18-3-uc features three 20kW stainless steel vats with thermostatic controls and UltraClear filtration for high-volume frying.
  • 208 volts, 3-Ph 60,000 Watts operation
  • Thermostatic controls for precise temperature
  • Casters with brakes for easy repositioning
  • 110 lbs fat capacity per vat
  • Built-in UltraClear filtration reduces waste
  • Stainless steel for durability
Weight780 LBS
Height40.82 (H)
Width58.5 (W)
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity3 Tanks
Voltage208v
ManufacturerUltrafryer
Amps168
Phase3-Ph
Hertz60
Weight780 LBS
Height40.82 (H)
Width58.5 (W)
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity3 Tanks
Voltage208v
ManufacturerUltrafryer
Amps168
Related products
picture
Quantum WR74-2436SG 36" W x 24" D Galvanized Steel Solid Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Empress E16P-1000 Polypro Cup 16 Oz. Clear (20 Packs of 50 Per Case)
Pro IconFree shipping
Empress EMP950 Black Lever Dispenser for Hardwound Towel
Advance Tabco OTS-12-132 132" W x 12" D 18 Gauge 430 Stainless Steel Single Overshelf
Yanco PT-302 8 Oz. 4" Dia. Beige with Green Band Melamine Round Pine Tree Bouillon Cup
Duke FTO2-SL 55" W x 21" D Stainless Steel Drop-In Frost Top Overshelve - 120 Volts
Thunder Group PLBB008C 8" Dia. X 3" D Wire Steel Round Coarse Mesh Breading Basket
FOH RJR001GYL12 3.25" W Smoke Round Faux Leather Jar
Omcan USA 80025 Clear Polycarbonate 0.5 Size Solid Food Pan Cover
Royal Range 7223-LP 72" W Stainless Steel Countertop Lava Rocks Natural Gas Charbroiler Delux Series - 210,000 BTU