Advance Tabco OTS-12-144R 144" W x 12" D 18 Gauge 430 Stainless Steel Single Overshelf
Shop all Advance Tabco Table Mounted Overshelves
SKU:
OTS-12-144R
MPN:
OTS-12-144R
Commercial design services
Built for busy kitchens, the Advance Tabco OTS-12-144R overshelf offers a 144" wide, 12" deep stainless steel workspace. Its 18 gauge 430 stainless construction resists corrosion.
  • NSF certified for sanitation compliance
  • Single shelf for durable storage
  • 98 lbs weight capacity for support
  • 144" W x 12" D 18 Gauge 430 stainless steel
  • 1" rear up-turn protects walls and prevents spills
  • Table-mounted for easy installation
Weight98 LBS
Height14 (H)
Width144 (W)
Depth12 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)12"
ShelvesSingle
Width (side - side)133" - 144"
StyleSingle
Weight98 LBS
Height14 (H)
Width144 (W)
Depth12 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)12"
ShelvesSingle
Width (side - side)133" - 144"
  • Table Mounted Overshelves
Related products
picture
Advance Tabco NDSG-12-144 144" W Tempered Glass Single-Sided Sleek Shield Food Shield
Pro IconFree shipping
picture
Hatco EP5-108 108" W x 18" D Stainless Steel Frame Full-Service Single-Sided Flav-R-Shield EP5 Food Shield
Pro IconFree shipping
Metro 2130NC 30" W x 21" D Chrome Plated Wire Super Erecta Shelf
Metro HS1824 24" W x 18" D Stainless Steel Super Erecta Hot Heated Shelf - 120 Volts