Advance Tabco PRC-24-48L-10 48" W x 25" D x 36" H Stainless Steel 11" Deep Prestige Ice Chest
Shop all Advance Tabco Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
SKU:
PRC-24-48L-10
MPN:
PRC-24-48L-10
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Transform your beverage service with the Advance Tabco PRC-24-48L-10, a stainless steel ice chest designed for efficiency. This unit has an 11" deep ice bin and a bottle well, holding up to 108 pounds of ice, ensuring optimal performance.
  • Bottle well capacity for 6 bottles
  • 10 cold plate circuits for efficient cooling
  • NSF certified for safety and quality
  • Durable stainless steel construction
  • Freestanding installation for flexibility
  • 11" deep design for ample storage
Weight185 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth25 (D)
Bin Depth11" Deep
Cold Plate10 Circuits
Components (left to right)Ice Bin, Bottle Well
ConstructionStainless Steel
Filter TypeIce Bins with Cold Plate
Splash7"
ManufacturerAdvance Tabco
Item TypeIce Bins with Cold Plate
Weight185 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth25 (D)
Bin Depth11" Deep
Cold Plate10 Circuits
ConstructionStainless Steel
Splash7"
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment